Czytaj regulaminy zanim klikniesz, czyli kolejna afera „pobieraczkowa”?

Dziś wpis nieco inny niż dotychczas, ale nazbierało nam się już informacji, a dodatkowo mój chłop, i parę znajomych osób, dostało maile spamowo-naciągarskie, więc zbieram to razem „do kupy” i wieszam ku przestrodze.

Jeszcze do niedawna spam był problemem raczej na świecie, a nie w Polsce, a jeśli już to dostawaliśmy informacje jak kupić viagrę, powiększyć wiadomo co 😉 czy o ewentualnej możliwości zarobienia dużej kasy :p

Teraz trwa zmasowany atak na polskich odbiorców poczty e-mail.

Dość głośno jest ostatnio o mailach podszywających się pod Pocztę Polską, Allegro, UPC, Orange, Netię, banki, które zalewają polskich odbiorców.

I właśnie pojawił nam się nowy „numer”, tym razem nie tyle spamerski, co „naciągaczkowy”…

Właściciele firm / działalności gospodarczej zaczęli w ostatnich dniach dostawać maile o podobnej treści:

Maile zawierają w sobie imię i nazwisko właściciela firmy, nazwę firmy oraz link.

Kliknięcie w link powoduje otwarcie się strony serwisu, z regulaminem do zaakceptowania. Na samej górze regulamin wygląda niewinnie, zaczyna się od polityki cookies i z pewnością wiele osób uzna / uznało, że to właśnie akceptują, więc kliknęło w guzik…

3

I tu zaczyna się problem:

45

Otóż w regulaminie, który jest spersonalizowany pod konkretnego odbiorcę maila i zawiera w sobie pełne dane firmy, do której mail był wysłany, stoi jak byk, że akceptujemy opłatę miesięczną za bliżej nie wyspecyfikowaną usługę, w kwocie 1.295,77 zł netto!

O sprawie już zaczyna być głośno, ludzie, którzy bez czytania regulaminu zaakceptowali go, podobno dostają faktycznie faktury, wezwania do zapłaty i „pogróżki”… podobno, ten sam właściciel wcześniej prowadził identyczny „biznes” pod nazwą De Lege Artis … o czym pisała też ostatnio gazeta.pl oraz blog eprzekret .

Informacje o problemie można znaleźć m.in. w serwisie coreblog.pl , na forumprawne.org

Nie wiem jak to się skończy, może już trwa jakieś postępowanie w sprawie, a może nie (nie wiem czy ktoś faktycznie coś zgłaszał na policje, czy nie), ale tak czy siak ostrzegam:

NIE KLIKAJCIE w linki w wiadomościach, których NIE ZAMAWIALIŚCIE!

CZYTAJCIE regulaminy, zanim je zaakceptujecie!

 

Na koniec kilka ostrzeżeń / przypomnień ode mnie:

1. po pierwsze – jeśli dostajesz jakiś mail dot. faktury, albo płatności za usługę, czy o pieniądzach, które zostały zaksięgowane na Allegro, zanim otworzysz załącznik, czy klikniesz w link w mailu ZASTANÓW się, czy aby na pewno jesteś właściwym odbiorcą wiadomości. Jeśli nic nie kupowałeś, nie masz konta w danym banku czy nie korzystasz z usług UPC, Netii itd – od razu wywal mail bez czytania czy klikania – to na 99,99% – SPAM;

2. jeśli kupowałeś coś od danej firmy, jeśli jesteś klientem UPC, Orange, Netii itp i zazwyczaj dostajesz mailem faktury, zanim klikniesz w załącznik aby go otworzyć i pobrać fakturę, upewnij się, że załącznik jest w formacie PDF a nie ZIP! Jeśli to ZIP, to wywal pocztę bez czytania. Możesz również zgłosić spam, do swojego dostawcy usług, mailem lub poprzez dedykowany formularz kontaktowy na stronie tego dostawcy –  chyba wszystkie duże firmy taki mają  🙂 .

 

Author: slightlyGEEK.pl

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × three =

Kingpin Best Deals
%d bloggers like this: